Tuti tipp fogyáshoz: egyél babot!
Szüntelenül keressük a tökéletes ételt, ami segít lefogyni; amiből smoothie készíthető, ami istenien finom, és amiből bármikor bármennyit ehetsz, de…
… sajnos nincs ilyen. Viszont sok olyan étel van, ami igazi szuperhős, és neked nem kell csak és kizárólag egynél leragadnod. Mostani cikkünk főszereplője egy sokak által szeretett, de nem kellően megbecsült élelmiszer. Ismerd meg a bab áldásos hatásait!
Szabad vagy nem szabad?
Ijesztő dolog, de nincs közmegegyezés bizonyos ételek fogyasztásával kapcsolatban, és az ember csak kapkodja a fejét, amikor az interneten barangol: „Akkor most mit ehetek és mit nem?”
A bab is ezek közé a „szabad, nem szabad” ételek közé tartozik.
Köztudott, hogy nyersen nem szabad megenni, ez eddig oké is, de a paleolit étrend konkrétan tiltja az összes többi hüvelyessel együtt, hiszen azok sok fitátot és lektineket tartalmaznak. Előbbi az étrend népszerűsítői szerint gátolja a tápanyagok felszívódását, utóbbi pedig megzavarja az egészséges hormonfunkciókat.
Mi a babbal nem vagyunk ennyire szigorúak, hiszen – ahogy lentebb látod majd – egy rostokban és fehérjében gazdag finomságról beszélünk, ezek pedig lassítják a szénhidrát felszívódását. Az alacsony glikémiás index miatt a bab cukorbetegek diétájában is alkalmazható.
Hogyan segít a bab a fogyásban?
Kutatások sora bizonyítja, hogy a hüvelyes növények, így például a bab, a lencse vagy a csicseriborsó fogyasztása segíthet megszabadulni a felesleges kilóktól, és erre a témára már a bulvár is lecsapott. Elég csak megnézni, mit hoz ki a témában a Google:
- „Nagyon akarsz fogyni? Egyél babot!”
- „Fogyj hüvelyesekkel! 3 nap alatt 1,5 kg”
- „A könnyű fogyás érdekében egyetek babot!”
A sort a végtelenségig folytathatnánk, mégis, kevés olyan forrás van, ami aprólékosan elmagyarázza nekünk, hogy miért olyan jó ötlet babot enni.
Ássunk hát a dolog mélyére!
- A babnak magas a rost-, viszont alacsony a zsírtartalma. Ez nemcsak azért jó, mert emiatt hamar érvényesül a telítettségérzés (és ez megakadályoz a túlevésben), hanem azért is, mert a rostok segítik az emésztést, lévén megkötik az emésztőrendszer által termelt koleszterintartalmú epesavakat. Ennek következménye, hogy kevesebb koleszterin szívódik fel és kerül a véráramba, hosszabb távon pedig kisebb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye.
- A bab alacsony glikémiás indexű étel, vagyis a szénhidrát felszívódása fokozatosan (nem hirtelen és nagy mértékben) emeli meg a vércukorszintet, ami így kiegyensúlyozott tud maradni.
- A bab sok fehérjét tartalmaz, ezért nem csak a vegetáriánusok tartják szuperételnek. A magas fehérjetartalom segít az energiaszint megtartásában és az csökkenti az édesség utáni vágyat.
- A magas fehérje- és ásványianyag-tartalom gyorsítja a zsírégetést. A hüvelyesekben található fehérjék elősegítik a természetes zsírlebontó folyamatok működését, a bennük található rostok pedig hozzájárulnak a gyorsabb anyagcseréhez és a salakanyagok kimosásához. Tehát nemcsak fogyaszt, de a méregtelenítést is támogatja.
- Finom, ráadásul többféleképp elfogyasztható, ezért nem válik unalmassá. Egy jó kis hagymás bab mellett szóba jöhet még a bableves és a babfőzelék, sőt, a bab nemcsak a reggeli rántottához kiváló alapanyag, hanem tésztákhoz és turmix összetevőjeként is használható. Tudj róla, hogy az elkészítés módja nagyban befolyásolja a fogyókúrás hatékonyságot, például egy zsíros csülkös babaleves vagy egy fehérlisztes rántással elkészített babfőzelék nem nevezhető fogyókúrás ételnek. A bab esetében a „reform” elkészítési mód a fogyókúra titka, vagyis az áztatás utáni párolás vagy a főzés utáni smoothie-készítés.
- A bab ideális húspótló.
Egészséges finomság, kevés kalóriával
Egy új kutatás pedig arra is rávilágított, hogy azok, akik hüvelyeseket fogyasztanak, jóllakottabbnak érzik magukat. A babfélék ráadásul segítenek a rossz koleszterinszint csökkentésében, és akiknek az étrendjében naponta szerepeltek a hüvelyesek, azok nagyjából egyharmad kilót fogytak anélkül, hogy a napi egy babos étkezés beiktatásán kívül változtattak volna az étrendjükön.
Sőt, a kutatók szerint a bélgáztól sem kell félni, viszont a mértékre és a változatosságra annál inkább oda kell figyelned. Ez azt jelenti, hogy nem az a helyes út, ha innentől kezdve a babra cseréled a húst vagy a pizzát/hamburgert/spagettit, és ezt eszed majd reggeltől napestig.
A bab és a reflux
A diétázók mellett ismerünk még legalább egy csoportot, amelynek tagjai oda kell, hogy figyeljenek az étkezésre, ők a pedig a refluxbetegségben szenvedők. Az odafigyelés alatt pedig azt értjük, hogy a szokásosnál is tudatosabb étkezést igényel tőlük az állapotuk, így az ő esetükben is felmerül a kérdés: szabad-e fogyasztani babot annak, aki refluxos?
Nos, jó hírünk van, hiszen a bab a refluxban szenvedőknek is kiváló választás, lévén a hüvelyeseknek alacsony a sav- és a zsírtartalma, ezért nem okoznak gyomorégést. A chilivel persze nem árt vigyázni, hiszen az már közel sem kompatibilis a problémával, és egy masszív chilis bab inkább ront a helyzeten, semmint javít.
Előáztatva és vízben megfőzve viszont a babot (és úgy általában a hüvelyeseket) érdemes beilleszteni az étrendedbe, mert nemcsak olcsók és egészségesek, de fogyókúra esetében hatékonyak is a zsír és a feles kilók elleni harc során.
Tetszett a cikk? Ha igen, kövess minket a Facebookon, és a különböző (fogyis vagy refluxbarát) finomságokhoz jó étvágyat kívánunk!