Segíthet a refluxon a gluténmentes étrend?
Bár a glutén nem kiváltója a refluxbetegségnek, mégis vannak olyan kutatások, amelyek szerint a gluténmentes diéta segíthet a kellemetlen tünetek enyhítésében. A kérdés nem egyszerű, ezért igyekeztünk alaposan utánajárni.
A reflux kezelésében kiemelt szerep kap a megfelelő életmód, kiváltképp a megfelelő étrend, és ma már jól tudjuk, hogy bizonyos ételek kizárása a mindennapokban hatékonyan segíthetnek megelőzni a tünetek kialakulását. Mi is írtunk erről egy átfogó cikket (ide kattintva olvashatod el a biztonságos és nem biztonságos ételek/italok listáját).
Van-e kapcsolat a reflux és a gluténérzékenység között?
A reflux-glutén kérdéskör hangsúlyosan valamikor a 2010-es években került elő, amikor több kutatás is felvetette, hogy a gluténmentes étrend megoldás lehet a problémára. Egy olasz kutatás (még 2009-ben) például azt találta, hogy a gluténérzékeny, és emiatt gluténmentes diétát tartó refluxbetegek jobban reagáltak az adott refluxgyógyszerre.
A kutatók úgy vélték, hogy glutént mellőzők közül kisebb arányban szenvedtek a reflux visszatérő tüneteitől. Miért lehet ez?
Bár egyes források azt állítják, hogy a cöliákia (régi nevén: lisztérzékenység) és a refluxbetegség hasonló tüneteket produkál, ez csak részben lehet igaz, és sok szakértő nem hisz a reflux és a gluténintolerancia közötti kapcsolatban. Ők azt mondják, hogy a gluténérzékenyek által a nyelőcsőben tapasztalt tünetek annak lehetnek eredményei, hogy az érintettek emésztőrendszere ostrom alatt áll.
Nekünk is vannak olyan gyakorlati tapasztalatunk, hogy valaki hiába követte a gluténmentes étrendet, a refluxbetegség tünetei nem enyhültek.
A refluxot kiváltó tényezők:
- megnövekedett hasűri nyomás (leginkább elhízás vagy terhesség esetében)
- bizonyos ételek gyakori fogyasztása (például zsíros és/vagy fűszeres ételek)
- alkohol
- dohányzás
- bizonyos gyógyszerek szedése
- bizonyos betegségek
- stressz
A refluxbetegség hátterében az áll, hogy a nyelőcső alsó záróizomzata nem záródik jól, ezáltal a gyomortartalom vissza tud jutni a nyelőcsőbe (avagy még annál is feljebb). A probléma önmagában is előfordulhat (ekkor beszélünk szimplán refluxról, amit szinte mindenki megtapasztalt már), de ha tartóssá válik, akkor az már refluxbetegség.
A cöliákiát kiváltó tényezők
A gluténérzékenység egy örökletes autoimmun-betegség, amelynek lényege, hogy a táplálkozás során bevitt glutént a szervezet nem tudja feldolgozni, ezért az kölcsönhatásba lép a vékonybél nyálkahártyájával, amire az immunrendszer válaszul ellenanyagot kezd el termelni.
A válaszreakció miatt emésztőrendszeri panaszok és egyéb károsodások alakulhatnak ki (az immunfolyamat következtében ugyanis pusztulni kezdenek a felszíni sejtek).
A reflux leggyakoribb tünetei:
- gyomorégés (még konkrétabban: maró fájdalom a szegycsontnál)
- gombócérzés a torokban
- hányinger
- puffadásérzés evés után
- krónikus köhögés
- rekedtség
- reflexes szívpanaszok
- fogromlás
A cöliákia leggyakoribb tünetei:
- hosszú ideig tartó haspuffadás és hasmenés
- zsírfényű széklet
- étvágytalanság
- fogyás
- fogromlás
Jól látható, hogy bár vannak átfedések, azt nem állíthatjuk, hogy a tünetek nagyon hasonlóak lennének.
Akkor most kerülni kell a gabonát?
Nincs hivatalos álláspont, de arra van példa, hogy a gluténterheltség esetében (ami egy átmeneti állapot) előfordulhat a reflux mint a panaszok egyike, és ilyenkor a megfelelő diéta hatására valóban javulhat az érintett állapota. Éppen ezért hátrányt nem jelenthet, ha tartósan fennálló refluxos tünetek esetén 5-6 hétig megpróbálod a gluténmentes étrendet, egy fontos kikötéssel! A gluténmentes termékek egy része kalóriában (és szénhidrátban) gazdagabb, ezért erre a szempontra mindenképp figyelj oda, amikor vásárolsz, és amikor fogyasztod ezeket!
Nagy általánosságban viszont igaz: gluténmentes diétát annak kell követnie, aki gluténérzékenységben szenved. Mindenki más elég, ha odafigyel néhány fontos szabályra.
- Tudd, hogy mi az, amit refluxosként ehetsz, és mi az, amit nem! Amit pedig ehetsz, azt alaposan rágd meg.
- Teljes kiőrlésű pékárut fogyassz. Ahogy azt a biztonságos ételekről szóló cikkünkben is leírtuk, bár a fehér kenyér is fogyasztható, mi mégis a sokmagvas verziót ajánljuk. Emellett biztonságos étel refluxosként még a legtöbb natúr gabonapehely, valamint a rizs és a quinoa is. Kerülendő viszont a pizza, a hamburger, valamint a paradicsomos és krémes tészta.
- Lefekvés előtt 3-4 órával már ne egyél semmit.
- Próbáld meg csökkenteni a téged ért stresszhatásokat.
- Szabadulj meg a felesleges kilóktól.
- Fogyaszd a Reflux Teakeveréket.
A reflux esetében is igaz, hogy a gyógyulás (vagy a javulás, tünetmentesség) nem fog menni a te aktív részvételed nélkül. Tapasztald ki, neked mi a legjobb megoldás, és tedd meg a szükséges lépéseket!
Ne (csak!) a gyógyszerre hagyatkozz, ez ugyanis a te életed, te egészséged!