Mi történik akkor, ha elkezdesz futni, és kitartasz 3-4 hónapig?
- Kezdd kicsiben; először háromnaponta, aztán kétnaponta. Ez három hónap alatt: cirka 40 alkalom.
- Ne a maratont lődd be! Kezdetben pár perc kocogás, aztán pár perc séta.. és emeld a lécet amikor csak tudod!
- Lehetetlen küldetés? Nem hinnénk! Csináld végig, és utána vonj mérleget! Ne az első héten add fel, mert nem az első héten fogod látni az eredményeket!
- Látni fogod azt, amiről most írunk!
Ha hiszed, ha nem, a futás a viták középpontjába került: vannak, akik esküsznek rá, mások azonban kifejezetten károsnak tartják, különösen, ha a fogyás a cél. Ezek után neked mint laikusnak duplán nehéz dolgod lesz, a rengeteg információ ugyanis elbizonytalaníthat azzal kapcsolatban, hogy belevágj-e a kocogásba…
…vagy inkább keress egy másik sportágat. Ó, a jóga, ugye?
Hogy egy kicsit könnyebb legyen a döntés, most megosztjuk veled, milyen hatása lesz annak, ha elkezdesz futni, és kitartasz 3-4 hónapig. Az se hátrány, ha jól csinálod, persze aggodalomra semmi, erről is fogunk beszélni!
De először…
Futni vagy nem futni, az itt a kérdés
Tény, hogy a futás nem való mindenkinek. Ha például jelentős súlyfelesleggel rendelkezel, akkor mindenképp konzultálj az orvosoddal, és valamilyen könnyebb testmozgással indíts, mint például a séta, az úszás vagy a kerékpározás. Hasonló a helyzet akkor, ha bizonyos egészségügyi problémáid vannak.
A futás ugyanis tovább terheli az amúgy is igénybe vett ízületeket, ha pedig egyéb betegséged is van, biztos nem tesz jót az azonnali nagy megterhelés. Sokszor leírtam/leírtuk, de sose lehet elégszer mondani: lépésről lépésre közelíts a cél felé, és nem jövő hétre akarod ledobni a felesleget. Az életmódváltás nem kúraszerű!
Vissza a témánkhoz: ha utoljára az iskolai tornaórán futottál (és akkor is levágtad a sulikört), akkor kezdhetsz intenzív gyaloglással, amibe idővel beiktathatsz majd néhány perces kocogásokat. A lényeg a fokozatosság, és az, hogy ne add fel! Ahhoz ugyanis, hogy megtapasztald a változásokat, időre van szükség, és ha már az első akadálynál feladod, soha nem jutsz el a kitűzött célig.
Gyakori tapasztalat: aki túl nagy elánnal veti magát a témába, az hamar kiég és hamar feladja. Te ne kövesd el ezt a hibát; okosan építkezz!
Mire van szüksége a szervezetednek futáskor?
Ez a futás intenzitásától és hosszáttól függ. Ha például sík terepen történő kocogásról beszélünk (amivel a legtöbben kezdeni fogtok), akkor:
…van szükség. FONTOS! A pulzust még gyakorlott futók esetében is célszerű 140 alatt tartani. A sérülések elkerülése érdekében futás előtt be kell melegíteni, futást követően pedig nem árt egy kis nyújtás. |
A futás hosszú távú hatásai
Hogy mely izmok hogyan fejlődnek a futás során, abba most nem megyünk bele részletesen, de annyit érdemes tudnod, hogy nem csak a nyilvánvaló területeken – azaz a lábadon – tapasztalhatsz változásokat. A törzs és a kar izmai is komolyan dolgoznak, azaz gyakorlatilag az egész tested kiveszi a részét a „munkából”.
A futás azonban jóval több az aerob (oxigén felhasználásával történő) állóképesség növelésénél. Olyan pozitív élettani hatásai vannak, amik jelentősen javítják majd az életminőséged.
(Zárójelben azért megjegyezzük, hogy a futás sérülésekkel, kisebb balesetekkel is járhat, ám ha nem hagyod ki a bemelegítést és a nyújtást, illetve nem vállalsz többet, mint amilyen erőnléti szinten vagy, akkor nem kell túlaggódnod magad.)
De nézzük, mit is tapasztalhatsz néhány hónap futás után?
- Jelentősen nőni fog az állóképességed, azaz hosszabb távot tudsz teljesíteni, illetve gyorsabb is leszel.
- A szervezeted anyagcseréje felgyorsul, míg a pulzusszámod és a vérnyomásod csökken… épp úgy, mint a rossz – azaz az LDL – koleszterin szintje. Jelentősen javul(hat)nak a vércukorértékek is (az izmok ugyanis inzulin nélkül tudják azt felvenni a véráramból)
- A futás a keringést is javítja, de a vér oxigénszállító képessége is nagyobb lesz, ahogy egyre többet kocogsz.
Vagyis jobb egészségnek örvendesz majd, de nemcsak fizikai értelemben, hanem lelkileg is. Az egészséges életmód és a (megfelelő) sport, például a futás eszköz lehet a kezedben ez ellen a probléma ellen. Igen, a teljes gyógyulás bonyolultabb, és a depresszió komplexebb dolog annál, hogy csak felírjunk egy receptet mínusz 500 kcal per napra heti 3 futással, de…
…tanuld meg: életed legtöbb problémájára nem létezik egyetlen csodaszer. Sokkal inkább tudatos válasz sok összetevővel, és egy gondolkodásbeli változtatással, amivel jobb, erősebb, egészségesebb ember lehetsz.
Boldogság, futás a neved
Ha még az elején jársz, vagy csak gondolkodsz a futáson, akkor erre a címre nyilván erősen csóválod a fejed. Igen, tudjuk, az első néhány alkalom átkozottul húzós tud lenni, de hosszabb távon Te is érezni fogod azt az eufóriát, amit a testedben felszabaduló endorfin – köznapi nevén boldogsághormon – okoz, és aminek a hatása akár fél napig is kitarthat.
A kocogás végén, de alatta is egyfajta jóleső fáradtság önt el, és a stressznek is búcsút inthetsz, szóval próbálj meg túljutni a mélypontokon, és fuss, hogy ne csak fittebb, de boldogabb is légy!