Hogyan változtatja meg az életed a séta?
A válasz nem lehet ilyen egyszerű! Tényleg? Nagy eséllyel te is azt gondolod, hogy a séta nem segíthet lefogyni, egészségesebbé válni vagy stresszt űzni. Akkor most készülj a meglepetésre, mert a séta a leginkább alulértékelt mozgásforma, és most el is magyarázzuk, hogy miért!
A séta igazi aduász, ami jó a kilók/centik ellen, jó a szívnek, jót tesz az erőnlétednek és az egészségednek, sőt, még a stresszt is csökkenti. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy milyen sokan lenézik és lekicsinylik, mert azt gondolják, túl egyszerű!
A fogyásnak és az egészséges életmódnak sokkal nehezebbnek kell lennie!
Itt tévednek sokan!
Hallottad már te is ezeket a szólamokat?
- “Ha nem izzadok eléggé, akkor nem hatékony a sport!”
- “Csak futással adhatom le a súlyfelesleget!”
Csakhogy fogyásnál NEM CÉL a csatakosra izzadt felső, és NEM CÉL a falkaparó éhség. Pont. Vagy felkiáltójel.
Fogyásnál ez fontos:
A kalóriadeficit.
Nem a túlzó és végül soha meg nem valósított tervek. Hanem a puszta matek. Az, hogy tested több energiát égessen el, mint amennyit kap. És a deficitet sokféleképp elérheted.
Sétával fogyni?
Kezdjük a legfontosabbal: napi 30 perc közepes intenzitású és egyhuzamú sétával cc. 250-300 kalóriát égethetsz el. Persze ez is egyénfüggő (súly, életkor, sok tényező befolyásolja), de ha a mediánt nézzük, akkor ennyi az annyi.
Futással 30%-kal több kalóriát abszolválhatsz ugyanazon a távon, csakhogy a matek mellett van még valami, ami fontos, és amit neked is szem előtt kell tartanod.
A fenntarthatóságot!
Miért fenntartható a (közepes intenzitású és távú) séta?
-
- Egyszerűen és kényelmesen űzhető. Szinte mindenkinek. A futást ellenben nem javasoljuk azoknak, akik most kezdik a testmozgást, vagy akik nagyobb súlyfelesleggel küzdenek. A futás ugyanis megterhelő, hiszen a megmozgatott tömeg hatással van az ízületekre, és jelentős túlsúlynál az ízületi terhelés is komoly kockázat. A séta ezzel szemben az egyik leginkább ízületkímélő mozgásforma, sőt, enyhíthet a derékbántalmakon és a porckorongok anyagcseréjét is javítva.
- A séta életkorfüggetlen testmozgás.
- Nem igényel utána a szervezet hosszú regenerálódást. A tempós gyaloglás kíméletes mozgásforma, aminek a fogyás mellett egy sor más egészségi előnye van.
- Nem fokozza az étvágyat.
- Bárhol végezhető. Akár otthon is, ha aznap épp esik az eső vagy csak teljes izolációra vágysz. Ó, van ilyen, mi is tudjuk.
És ami a legfontosabb: sétánál a kisebb intenzitás miatt nagyobb arányban éget el zsírt a szervezet.
Most akkor a séta jobb, mint a futás?
Igen, nem!
A futás kiváló mozgásforma, de nem mindenkinek ajánlott. És legfőképp nem minden nap, lásd, mit írtunk a regenerálódásról.
A séta legnagyobb előnye, hogy a futással szemben minden nap végezhető, és ezáltal mindig beiktathatsz egy kis mozgást, szervezeted pedig könnyebben átbillenhet a kalóriadeficit oldalára.
Ha pedig már megfelelő a súlyod és bírod szuflával, akkor jöhet a futás is, de ne feledd: a túlzó (izzasztó) terv semmit nem ér, ha feladod. A jó terv az, amit meg is tudsz valósítani.
Mennyit sétálj?
Az első, ami eszedbe jut, az a napi 10 ezer lépéses előírás lehet. Ez persze csak egy marketinges trükk (egy japán lépésszámláló cég találta ki), de azért nem feltétlenül légből kapott.
A már említett napi 30 perces közepes intenzitású és egyhuzamú séta kutatások szerint nemcsak a fogyásban segít, hanem abban is, hogy a már leadott kilók ne jöjjenek vissza. Ami ennél több, az értelemszerűen jobb lehet, de itt sem cél a végkimerülés.
A lényeg, hogy kezdd el. Ha napi 15 perccel, akkor annyival, és folyamatosan emeld a mennyiséget. A cél az legyen, hogy heti 5 alkalommal tudj 45-60 percet sétálni. Közben hallgathatsz zenét, podcastet, rádiót (csak figyelj a közlekedésre), gyönyörködhetsz a tájban (kirándulás = stresszűzés), jó mélyen beszívhatod a friss levegőt, és…
… boldog, kiegyensúlyozott lehetsz.
10 trükk, amivel felturbózható a séta
- Mérd a lépéseket, és állíts fel egy célt magadnak, amit mindig el kell érned. Ügyelj arra, hogy a rendszer fenntartható legyen.
- Minden lépés számít. Számít az otthoni is. Számít az, hogy fogmosás közben teszel néhány kört otthon. Számít, hogy 30 percenként felkelsz, és jársz egy picit.
- A legjobb persze a természetben (odakint) végzett séta. A sétához friss levegő (napsütés), csicsergő madarak és tágas tér dukál. Mozdulj ki, amikor csak tudsz.
- Heti egyszer próbálj meg kirándulni is (erdőben, hosszabban, nehezebb terepen).
- Amikor odakint sétálsz, olyan részeket is iktass be, ahol emelkedő van. Váltakozó legyen a terep, mert az megemeli a pulzusod.
- Ha fizikailag képes vagy rá, az otthoni sétát turbózd fel négyütemű fekvőtámasszal. Pár extra elégetett kalória, és hidd el, jól fog jönni a végelszámolásnál. Nem kell sok, kétszer-háromszor csinálj 10 darabot. Tartsd észben, hogy nem csak a dedikált séta számít, hanem ezek a mindennapokba becsempészett apróságok, amiket ha összeadsz, könnyebben meglehet a kalóriadeficit.
- Ügyelj az egyenletes légzésre és az egyenes testtartásra. Séta előtt érdemes egy picit bemelegíteni, utána pedig nyújtani.
- Nagyobb túlsúly vagy ízületi problémák esetén hasznos társ lehet egy nordic walking bot.
- Séta közben nézz fölfelé! A stresszes, depressziós ember mindig lefelé vagy szúrósan maga elé néz. Fölfelé nézve tágul a horizont, és még érdekes dolgokat is láthatsz.
- Az sem baj, ha van valaki melletted, mert egy társ jól jöhet ilyenkor is. Együtt tűzhettek ki célokat, amiket aztán könnyebb elérni, de nehezebb feladni.
A legfontosabbat, a plusz 1-et a végére hagytuk!
Alakítsd szokássá a sétát. Hiába erős a motivációd, bizonyára te is tapasztaltad, hogy az új dolgokat könnyen feladod egy idő után. Ami veled marad a mindennapokban, az a szokás. Ha a séta szokás lesz (erre 3-4 hét kell általában), akkor utána már abba sem tudod hagyni.
És hogy mikor? Majdnem mindegy, de a legjobb napfényben. Ha korai madár vagy, akkor reggel; ha neked csak délután vagy este jön meg a kedved, akkor sincs baj. A lényeg: csináld!
A séta egészségi hatásai
A sétának nemcsak a fogyás kapcsán van elképesztő hatása, ezért ha eddig kételkedtél, jó, ha tudsz a többi előnyéről is.
- Javítja a vérkeringést és erősíti a szívet. A rendszeres séta legalább olyan hatékony, mint a futás vagy bármely más aktív testmozgás.
- Javítja a testtartást, sőt, segítségével még a csontritkulás is megelőzhető.
- Segít csökkenteni a koleszterinszintet.
- Javítja az agyműködést. A jobb vérkeringés ugyanis hosszú távon serkenti az agyba irányuló véráramlást.
- Segíthet megelőzni a demenciát. Lásd előző pont.
- Megszüntetheti a hátfájást. Biztos, hogy te is hallottad már: nem ahhoz vagyunk hozzászokva, hogy egész nap a számítógép, a tévé vagy a volán mögött görnyedjünk.
- Csökkenti a stresszt, hiszen javítja a hangulatodat. A rendszeres séta boldogsághormonokat szabadít fel a szervezetedben.
- Jobban alszol tőle. Elvégre adtál egy pofont a rosszkedvnek és a depressziónak.
- Növeli a tüdőkapacitást, ezáltal szervezeted több oxigént tud eljuttatni az izmokhoz és a szervekhez.
- Átmozgatja az izmokat. A séta kifejezetten előnyös ebből a szempontból is, hiszen a láb és a fenék összes izma dolgozik ilyenkor.
- Csökkenti a zöldhályog kialakulásának esélyét. Séta közben több és más inger éri a szemünket.
- Segít megelőzni a cukorbetegséget. Kutatások szerint még a futásnál is jobb ezen a téren.
- Még kreatívabb lehetsz tőle. Elvégre igazi impulzusgenerátor, közben pedig agyad még több oxigénhez jut. Javul a problémamegoldókészség, agyad felszabadul, ezáltal jobban teljesíthetsz a munkában is.
A séta testi-lelki megújuláshoz vezet, márpedig erre mindannyiunknak szüksége van. Érdemes hát élni vele!
.
Felhasznált források:
– Green Space and Stress: Evidence from Cortisol Measures in Deprived Urban Communities (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3799530/)
– Long-term weight losses associated with prescription of higher physical activity goals. Are higher levels of physical activity protective against weight regain? (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17413092/)
– Moderate Walking Enhances the Effects of an Energy-Restricted Diet on Fat Mass Loss and Serum Insulin in Overweight and Obese Adults in a 12-Week Randomized Controlled Trial (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28794207/)
– Accelerometer steps/day translation of moderate-to-vigorous activity (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21295063/)