10 hiba, amit szinte minden fogyókúrázó elkövet. Te is köztük vagy?
Talán meglepő, de az emberiség már az ókori görögök óta diétázik. Maga a szó is tőlük ered – a diatia jelentése egészséges étrend. Bár a görögök tudatában voltak, hogy a fogyáshoz a helyes táplálkozás mellett a mozgás is hozzátartozik, még ők is letértek néha a helyes útról, és olyan, kissé vicces módszerekkel próbálkoztak, mint a meztelenül sétálás, vagy éppen a szex megvonása (jó hír, hogy ezek egyikét sem jó ötlet megvonni, hiszen a séta és a szex is aktív mozgásnak számít.
Lássuk be, nem nehéz hibázni egy fogyókúra során. Hogy mit is csinálunk rosszul, és milyen következményei lehetnek ezeknek a hibáknak, azt most 10 pontban foglaltuk nektek össze.
1. Türelmetlenség
Mindenki gyorsan akar fogyni, ezt a különféle fogyókúrás csodaszerek és csodamódszerek örömmel meg is lovagolják, sőt még rá is tesznek egy lapáttal, és bámulatos súlyvesztést ígérnek 2-3 hét alatt.
De legyünk reálisak! Azok a kilók, amik hosszú évek alatt rakódtak rád, nem tűnnek el egyik pillanatról a másikra.
A zsír a testedben passzív energiaraktár, lebontását a máj szabályozza. Ahhoz, hogy ez a folyamat beinduljon, el kell billentened a bevitt energia (szénhidrátok) és a felhasznált energia (mozgás) mérlegét. Azaz hosszútávon kell csökkentened a bevitt szénhidrát mennyiségét miközben növelned kell a szervezeted energiafelhasználását mozgással, hogy a szervezet a zsírpárnáidhoz nyúljon.
Ez pedig időbe telik (kinek többe, kinek kevesebbe), de légy kitartó. Ha jó úton jársz, a türelem mindenképpen meghozza a gyümölcsét!
2. Túl kevés folyadék fogyasztása
Biztosan te is tudod, milyen fontos az anyagcseréhez a folyadék. Ha nem iszol eleget, akkor lelassul az anyagcseréd, nem működik megfelelően az emésztésed, és a vér szállítóképessége (oxigén, tápanyagok stb.) sem lesz az igazi. Tehát soha ne feledkezz meg a szükséges mennyiségű folyadék beviteléről, hogy ezzel is segítsd a szervezeted hatékony működését – különösen, ha fogyni szeretnél.
3. Koplalás (a jojó-effektus melegágya)
Sokan alkalmazzák ezt a természetellenes módszert, ami hosszú távon nem fenntartható. Mert mi történik ilyenkor? Erőlteted 2-3 hétig, de alig várod, hogy vége legyen. Állandóan éhes vagy, sőt, egyre inkább kínzó vágyat érzel, hogy végre bűnbe ess.
Amikor pedig eléred a magadnak szabott határidőt, az a minimum hogy ott folyatod, ahol abbahagytad, de valószínűbb hogy még nagyobb elánnal fogod magadba tömni az ételt és gyanítom, hogy nem a legegészségesebb fajtát. A kilók pedig újra felszaladnak rád, ráadásul rendszerint egy kicsit mindig több. Ez az úgynevezett jojó-effektus: kilók le, kilók fel…
Eredmény: Fogytál a koplalás alatt? Igen. Meg tudtad tartani a koplalással elért testsúlyodat? Nem. Többet mutat a mérleg koplalás után 2-3 héttel mint mielőtt nekikezdtél? Igen. Jól esett megvonni magadtól az ételt? Nem. Akkor megérte ez az egész? Egyáltalán nem!
A koplalás nem természetes, nem egészséges és nem eredményes módszer, senkinek nem ajánlom. Válaszd inkább az egészséges, kiegyensúlyozott, minőségi táplálkozást:
- Kevesebb szénhidrátot vigyél be és azt is lassan felszívódó teljes értékű szénhidrátok formájában.
- Fogyassz több rostot, több vitamint.
- Sportolj rendszeresen, vagy legalább mozogj többet mint korábban.
Ha mindent megtettél és életmóddá alakítottad a fentieket, akkor néha még egy kis “bűnözés” is beleférhet. Az eredmény pedig nem marad el, és nem fog fájni az oda vezető út.
4. „Megúszós” fogyókúrázás (csodavárás)
Ha megveszed a legújabb fogyasztó eszközt, csodapirulát vagy akár a Fogyasztó Teánkat, és elkezded azt használni, enni, inni, de minden mást ugyanúgy csinálsz (cukor mindenütt, fehér kenyér, pékáru, süti, csoki, szénsavas és cukros üdítő), mint a “fogyókúra” előtt, akkor ne számíts más eredményre!
Még ha az új módszerek hatékonyak is, önmagukban nem hozhatnak változást. A változáshoz te is kellesz. Sőt, te kellesz csak igazán.
Ha például az UKKO Fogyasztó Teakeveréket rendszeresen fogyasztod, az ugyan felpörgeti az anyagcsere-folyamataidat, helyrerakja az emésztésedet, a bélműködésedet, és elősegíti a zsírégetést is, de ha nem változtatsz a rossz étkezési szokásaidon (nassolás, nehéz ételek, cukor, lefekvés előtti bűnözések stb.), és nem mozogsz, akkor bizony nem várhatsz súlycsökkenést.
Csodák nincsenek, csodaszerek pláne, a jó alakért tenni kell; tudatosan, következetesen, egészségesen élni, mozogni és táplálkozni.
5. Gyakori mérlegelés
Fontos, hogy időről időre lásd a fogyókúrád eredményét, de nem kell minden napot a mérlegen kezdeni! A rendszeres súlycsökkenés bár tényleg nagyon fontos motivációt és lendületet is adhat a folytatáshoz, de egyszer csak nem mozdul a mutató, az könnyen a kedvedet szegheti.
A túlságosan gyakori mérlegelés ugyanis könnyen becsaphat téged, és azt üzenheti, hogy nem eredményes amit csinálsz. Például az UKKO Fogyasztó Teakeveréket használók beszámolói alapján nagy általánosságban kimutatható, hogy az első 1-2 hétben gyorsan ledobnak jó pár kilót, aztán a fogyás mértéke lelassul. A látványos súlycsökkenés leginkább a pangó víznek köszönhető, amit a tea viszonylag hamar “elhajt”, az évek-évtizedek alatt lerakódott zsírpárnák lefaragása azonban jóval több időt vesz igénybe.
Szerintem az ideális, ha mondjuk hetente-kéthetente állsz a mérlegre, viszont mindig ugyanabban az időpontban (pl. reggelente, miután már könnyítettél magadon a mosdóban) és ugyanabban a ruhában (vagy ruha nélkül).
Ha mindent jó csináltál, akkor egy hónap alatt biztosan kevesebbet fog mutatni a mérleg. Minden kis változásnak örülni kell, hiszen nem a mennyiség a legfontosabb, hanem a rendszeresség. Amikor fogyókúrázni kezdtél, nem egy versenybe szálltál be, hanem életmódot választottál, ami hosszú távon is fenntartható eredményeket fog hozni.
6. Rossz módszerek
Véleményem szerint minden olyan fogyókúrás módszer rossz, ami hosszútávon nem fenntartható, aminek az eredményeit nem lehet megtartani, vagy ami nem tesz jót a szervezetednek, azaz nem egészséges.
Folyamatosan új, ígéretesnek hangzó fogyókúrás módszerek jelennek meg a piacon, de nem kell felülni minden hóbortoknak! A fogyás titka egyáltalán nem valami misztikus dolog…
7. Egyoldalú táplálkozás
Diéta koktélrákkal? Zabkása reggeltől estig? Ezek a módszerek lehet, hogy eredményesek (rövid távon), de az egyoldalú táplálkozás különféle hiánybetegségek okozója lehet, ezért érdemes kerülni őket. A változatos táplálkozást a fogyókúra alatt se add fel, mert az egészséged nem játék!
Nem kell zöldségeken élned, de csempészd be őket ahová csak tudod. Például egy sült hús mellé nem a rizs vagy krumplipüré az egyetlen választási lehetőség. Rizs helyett bulgurt vagy kölest egyél, és mindig tegyél a tányérra egy kis párolt brokkolit, cukkinit, répát, borsót vagy éppen némi tzatzikivel nyakon öntött friss salátát (paradicsom, uborka, paprika, kaliforniai paprika stb.)…
… azt, amit szeretsz.
Ja, és el ne felejtsem megemlíteni a csirkemell-rizs kombinációt! Gyakran hallom, gyakran olvasom, hogy ez a „diéta” a sikeres fogyás eszköze. Sajnos ez egy tévhit, illetve félreértés. Valójában ez a szegényes menü a testépítők számára előnyös, köztük is azoknak, akik tömeget akarnak növelni. Ez az étel ugyanis egy fehérje+szénhidrát-bomba, fogyni vágyóknak egyáltalán nem ajánlott.
8. Hamis diéták
Sokan kezdik a fogyókúrájukat azzal, hogy bevásárláskor inkább a “diétás” élelmiszerek után nyúlnak. Például a zsírszegény joghurtot választják a sima helyett, elkezdenek diétás kólát inni, a reggeli pirítós helyett inkább aszalt gyümölcsös müzlit esznek, vagy éppen lecserélik az éjszakai nasit gyümölcsökre.
Nos, ez mind logikusnak tűnő, de valójában hibás lépés, ami a fogyókúrádnak és az egészségednek is többet árt mint használ!
- A zsírszegény tejtermékekbe több cukrot raknak mint a zsíros társaikba, hogy jobb legyen az ízük. A cukortól hízol, nem a zsírtól!
- A müzlik nagy többsége telis tele van cukorral, arról nem is beszélve, hogy az aszalt gyümölcsöket is cukrozzák. Valójában egy adagban jóval több cukor van mint a kólában.
- A diétás kólában lehet hogy nincsen cukor, de van egy rakás koffein, szénsav és egy sor olyan mesterséges anyag, amire biztosan nincs szüksége a szervezetednek. Ha fogyni akarsz, vizet igyál, méghozzá jó sokat, mellette pedig 1-1,5 liter Fogyasztó Teát. Más folyadékra nincs is szükséged.
- A friss gyümölcs természetesen nagyon egészséges, de nem mindegy, mikor eszed. Este már nem javasolt, éjszakai nasiként pedig egyenesen tilos, már ha fogyni szeretnél. A gyümölcsökben ugyanis a sok vitamin mellett sok cukor is van, ami éjszaka, amikor a fizikai aktivitás hiánya miatt nincs szükséged annyi energiára, mint nappal, sokkal inkább alakul zsírrá a szervezetedben, nem is beszélve az erjedési folyamatokról. Szóval a gyümölcsöt csak nap közben ajánlom, és ha fogyni akarsz akkor nem szénhidrátok mellé, inkább helyettük fogyaszd.
Ezeket a hibákat szinte minden kezdő fogyókúrázó elköveti. Te ne legyél köztük!
9. Kalóriaszámlálás
Ha minden ételre úgy tekintesz, mint egy számra, az megmérgezi az életed. Már nem tudsz egy jóízűt enni, csak az számít, hogy a határértéken belül maradj, a végén pedig a mániáddá válik a kalóriaszámlálás. Keress inkább olyan módszert, ami nem veszi át fölötted az uralmat, és amivel élvezni tudod az étkezéseket!
10. Rossz motiváció
Magad miatt akarj fogyni, és ne más elvárásainak próbálj megfelelni! A rossz motiváció ugyanis káros, így hiába adod le a kilókat, mégsem érzed jobban magad. Ha viszont belőled fakad az elhatározás, akkor nem lesz teher a számodra a diéta, és a célt is könnyebben éred el.
Te mely hibákat követed el? Gondold végig és változtass, hogy sikeres legyen a fogyókúrád!
Kapcsolódó termék
Fogyasztó Teakeverék (150g)
Az UKKO Fogyasztó Teakeverék, rendszeres fogyasztásával, a fölösleges kilók és centiméterek könnyebben olvadnak le rólad, ráadásul energikusabb és koncentráltabb is lehetsz!