Miért vizesedik a testünk tavasszal? Mit tehetünk ellene?

Ahogy beköszönt a tavasz, egyre többen tapasztalják, hogy feszültebbek a végtagjaik, dagadnak a bokák, vagy egyszerűen csak „vízben úsznak”. De miért pont tavasszal leszünk puffadtabbak, nehezebbek, vizesebbek?

A vizesedés háttere: amikor a test vizet „raktároz”

A vizesedés – hivatalos nevén folyadékretenció – akkor következik be, amikor a szervezet nem tudja hatékonyan szabályozni a vízháztartását. Ilyenkor a test a szövetekben és sejtek között „raktározza el” a folyadékokat, ami kellemetlen tünetekhez vezethet: duzzanat, súlygyarapodás, nehézláb-érzés vagy akár ízületi fájdalom is jelentkezhet.

Miért jellemzőbb ez tavasszal?

Tavasszal a természet újraéled – és a testünk is intenzív változásokon megy keresztül:

  • Időjárási ingadozások – A hirtelen jött melegebb napok és a növekvő páratartalom befolyásolják a test hőháztartását, ami megzavarhatja a folyadékkiválasztást.
  • Hormonális változások – A napsütés hatására újra beindulnak bizonyos hormonális folyamatok, amelyek szintén érintik a vízvisszatartást.
  • Tavaszi allergiák – A szervezet gyulladásos reakciói allergiás időszakban szintén fokozhatják a folyadék-visszatartást.
  • Mozgáshiány vagy helytelen étkezés – A téli időszakban felgyülemlett salakanyagok és a mozgásszegény életmód is hozzájárulhat a vizesedéshez.

Mi köze ennek az ízületekhez?

Ha valaki ízületi problémákkal él, számára különösen fontos, hogy testének méregtelenítő rendszerei – főként a máj és a vesék – jól működjenek. A felhalmozódott toxinok gyulladást okozhatnak, fokozhatják a fájdalmat, és a vizesedés még inkább terhelheti az ízületeket.

5 tavaszi tipp az ízületi vizesedés ellen

  1. Hidratálj tudatosan! – Igyál elegendő tiszta vizet, hogy segítsd a méreganyagok kiürülését és a porcok megfelelő működését.
  2. Visszafogott sóhasználat – A túl sok nátrium megtartja a vizet a szervezetben, ami felesleges nyomást gyakorol az ízületekre.
  3. Kálium és magnézium a tányéron – Banán, avokádó, spenót és diófélék segítenek egyensúlyban tartani a folyadékháztartást.
  4. Mozogj minden nap! – A rendszeres séta, könnyű jóga vagy akár a kerti munka is segíti a nyirokrendszer működését.
  5. Stresszmentesítés – A krónikus stressz hormonálisan is befolyásolja a vízháztartást. A meditáció, légzőgyakorlatok vagy egy jó forró tea is segíthet.

Próbáld ki az Ízületi teánkat ITT megtalálod milyen gyógynövényekből készítettük el!